Dates to Remember

SEPTEMBER

Classical Music Month

Exit 9 • Garden State Percussion Trio • Manhattan Brass Quintet • New Jersey Symphony Orchestra • Phoenix Woodwind Quintet • Stephen Mosel & Company (OperaWorks)

OCTOBER

Character Education Month

Catskill Puppet Theatre (Willow Girl and The Town That Fought Hate) • David Gonzalez (Totally Awesome) • George Street Playhouse (New Kid, Peacemaker and IRL) • Illstyle & Peace (No Bullying, Stop Bullying) • Kulture Kids (Remember to be Nice) • Surflight Theatre (Maggie McGee and The Good Character Bandwagon) • Washington Productions (A Seat for Rosa) Arts & Humanities Month ANY Young Audiences Programs National Hispanic Heritage Month Alborada Spanish Dance Theatre • Alda Reuter & Peter Bogdanos (Mexico Beyond Mariachi) • David Gonzalez • Rhythm Poets •Rockcreek Steel Drum Band

NOVEMBER

American Indian Heritage Month

Billy B. (The Rock-Knockin’ Native Americans) • Catskill Puppet Theatre (Hiawatha) • Les Genser (Wintercount: The First Americans) • Rob Aptaker (Ways of the Lenape) • Thunderbird American Indian Dancers (Yah-Oh-Way) International Drum Month Exit 9 • Garden State Percussion Trio • Ginga Brasileira • Rhythm Poets • Rockcreek Steel Drum Band • Taikoza

DECEMBER

Universal Human Rights Month

Catskill Puppet Theatre (The Town That Fought Hate) • Linda Humes (A Tribute to Martin Luther King, Jr.) • Susan Stein (Etty) • TAHIRA (Freedom Stories) • Washington Productions (A Seat For Rosa)

Kwanzaa

TAHIRA (Kwanzaa Tales) • The Seventh Principle (Share the Kwanzaa Spirit)

JANUARY

Arts Appreciation Month

ANY Young Audiences Program

FEBRUARY

American History Month

Anne Pasquale • Catskill Puppet Theatre (Hiawatha) • Larry Greer (The Living Abraham Lincoln) • Noah Lewis • Pat Cannon’s Foot & Fiddle Dance Company• Richard Aldorasi • RockRoots • Seth Reichgott (Appalachian Tale) • The Tamer Trio • Thunderbird American Indian Dancers • Washington Productions Black History Month Charlotte Blake Alston • Gwendolyn Briley-Strand • Illstyle & Peace • Linda Humes ( A Tribute to Martin Luther King, Jr.) • McCarter Theatre • Noah Lewis • The Seventh Principle • Ssuuna • TAHIRA • Tap Team Two & Company • Washington Productions

Chinese New Year

Catskill Puppet Theatre (Willow Girl ) • Dance China New York • Hua Hua Zhang

MARCH

Music in the Schools Month

ANY Young Audiences Music Program

National Dance Month

ANY Young Audiences Dance Program

Youth Arts Month

ANY Young Audiences Visual Arts program

St. Patrick’s Day

Darrah Carr Irish Dance • Mary Knysh (Land of Leprechaun) • Pat Cannon’s Foot & Fiddle Dance Company • Tap Team Two & Company Women’s History Month Anne Pasquale • Gwendolyn Briley-Strand • Washington Productions

National Nutrition Month

George Street Playhouse (Austin the Unstoppable) • Jump with Jill (Note to Health)

APRIL

Earth Week / ScienceMonth

Billy B. the Science Song & Dance Man • Piccirillo Sciencetellers Holocaust

Remembrance Day

Catskill Puppet Theatre (The Town That Fought Hate)• Susan Stein (“Etty”) I-Love-to-Read-Month ANY Young Audiences Theatre, Language Arts, or Literary Arts Programs National Poetry Month Mayhem Poets • Josh Robinson & Lamont Dixon (Rhythms & Rhymes) • David Zucker (Poetry in Motion)

MAY + JUNE

Asian Pacific-American Heritage Month

Catskill Puppet Theatre (Willow Girl) • Dance China New York • Hua Hua Zhang • Ramya Ramnarayan • Taikoza Cinco de Mayo Alda Reuter & Peter Bogdanos

End of Year Celebration

Ball in the House • Catskill Puppet Theatre • Dave Fry • Exit 9 • Freestyle Repertory Theatre • Ginga Brasileira • Illstyle & Peace • Pat Cannon’s Foot & Fiddle Dance Company • Rhythm Poets (Samba to Salsa) • Rockcreek Steel Drum Band • RockRoots • Taikoza • The Gizmo Guys • Tim Latta